Azərbaycan Sakit Okean Alyansı ilə əməkdaşlığın güclənməsində maraqlıdır
Nazir müavini Elnur Məmmədov Azərbaycanın 2019-cu ilin iyul ayından müşahidəçi dövlət kimi iştirak etdiyi Alyansı mühüm inteqrasiya mexanizmi hesab edərək, Azərbaycan hökumətinin Sakit Okean Alyansı və onun üzvləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
O qeyd edib ki, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarının artan inkişafı, eləcə də Azərbaycanın onun iqtisadi transformasiyasının mərkəzi olması faktı Bakıda Sakit Okean Alyansının konfrans zalının açılması qərarında öz əksini tapıb. O vurğulayıb ki, Alyans ölkələri ilə Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin sürətlə artması Alyansın konfrans zalı vasitəsilə Alyans ölkələri ilə Azərbaycanın işgüzar dairələri arasında birbaşa təmasların asanlaşdırılmasının əsas səbəblərindən biridir.
Nazir müavini işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən irimiqyaslı infrastruktur layihələrinin Latın Amerikası şirkətləri üçün Azərbaycanda biznes imkanlarından yararlanmaq üçün unikal imkan yaratdığını, kənd təsərrüfatı, şəhərsalma, turizm və yaşıl enerji kimi sahələrin isə birgə müəssisələr üçün imkan yaratdığını vurğulayıb. Bundan başqa, o, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə formalaşan nəqliyyat mərkəzinin Transavroasiya nəqliyyat layihələri çərçivəsində bütün Cənubi Qafqazın mövqeyini gücləndirəcəyini bir daha vurğulayıb. Sonda nazir müavini Məmmədov hər iki tərəfin Sakit Okean Alyansı ölkələri ilə Azərbaycan arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsinə ümid etdiyini qeyd edib.
Ölkəsi Sakit Okean Alyansının “Pro Tempore” – ya sədrlik edən Kolumbiyanın səfiri Luis Antonio Dimaté, Meksika səfiri Rodriqo Labardini; və Çilinin missiya rəhbəri Fidel Koloma bu mexanizmin məqsəd və nailiyyətlərini vurğulayaraq, Sakit Okean Alyansı ilə Azərbaycan arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi və dərinləşdirilməsinə tam sadiq olduqlarını qeyd ediblər. Onlar, iki tərəf arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensialın mövcud olduğunu həmçinin vurğulayıblar.
Rəsmi çıxışlarıdan əvvəl səfirlər, missiya başçısı və xarici işlər nazirinin müavini Sakit Okean Alyansı ofisinin rəsmi açılışını edib qırmızı lenti kəsiblər.
Açılışda həmçinin idman və gənclər nazirinin müavini Fərhad Hacıyev, parlament üzvləri, o cümlədən Alyansa üzv ölkələrlə dostluq qruplarının rəhbərləri, Azərbaycan hökumətinin müxtəlif nazirliklərindən olan vəzifəli şəxslər, o cümlədən Xarici İşlər Nazirliyi, eləcə də Azərbaycanın digər dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak etmişlər. Bakıda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun müxtəlif nümayəndələri, akademiyanın, özəl sektorun və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri, o cümlədən digər xadimlər də açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sakit okean Alyansı 2011-ci ilin aprel ayında Kolumbiya, Meksika, Peru və Çili tərəfindən iqtisadi artımın təşviq edilməsi, malların, xidmətlərin, kapitalın və insanların sərbəst hərəkətini təmin etmək üçün dörd tərəfdaş ölkənin inkişaf etdirilməsi və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına yönəlmiş iqtisadi və ticarət inteqrasiyası bloku kimi yaradılmışdır. Bu il alyansın onuncu ildönümü qeyd edildi. Alyans Asiya-Sakit okean regionuna vurğulanan siyasi ifadə və dünyaya proyeksiya platforması olmağa çalışır. Alyans demokratiyanın ümumi prinsipləri və dəyərləri, hüququn aliliyi, insan hüquqlarına hörmət, iqtisadi açıqlıq və çoxtərəfli münasibətlərə hörmət əsasında yaradılmışdır.